Könyvelőtől kapott főkönyvi kivonat vs. hasznos információ
- info640466
- Feb 20
- 1 min read
Updated: Mar 6

Helyzetelemzés és előzmény
Egy közel 1 milliárd forint árbevételű, 45 főt foglalkoztató cég azzal a problémával keresett meg minket, hogy nem tudja, hogy ténylegesen mennyibe kerülnek az általa gyártott termékek, és menyibe kerül a cég fenntartása. A könyvelőjétől hatalmas késéssel kapott főkönyvi kivonatokat, így amikor az árazásra került sor, csak hónapokkal korábbi számokat látott, ráadásul nem tartalmazta a költségek olyan szintű bontását, ami segített volna neki a döntésben.
A mi feladatunk az volt, hogy kiszámoljuk a cég rezsi óradját, vagyis minden fix költséget -ami a termelés méretétől függetlenül mindenképp felmerül- a gyártói kapacitás óráira leosztva meghatározzuk, hogy mennyibe kerül a gyártás óránként.
Kihívások
A cég külsős könyvelőirodával dolgozott, és éven belül is gyakran változott a könyvelő személye, így azonos költségeket más-más főkönyvi számlákra könyveltek.
Megoldások
Elsőként le kellett modellezzünk egy olyan állapotot, amikor a számlák megfelelően vannak lekönyvelve, és le kellett egyeztetni a könyvelőkkel, hogy mely szállítók mely számláit miként könyveljék. Ezt követően kialakítottunk egy olyan számítási modellt, amiben a költségeket a Tulajdonos számára fontos kategóriákba soroltuk, meghatároztuk a gyártás közvetlen és közvetett (fix) költségeit, és így azt a mindenkori gyártói kapacitás óráira leosztva mindig aktuális rezsi óradíj adat áll rendelkezésre a cégvezetésnek.
Eredmény és siker
Ügyfelünk korábban „zsigeri” alapon hozott döntést és árazta a termékeket, ami jelentős munkát/időráfordítást, bizonytalanságot és stresszt okozott neki. A modellünk eredményeként immár nyugodtabb és jóval rövidebb az árazási folyamat, ráadásul most már a kollégák is el tudják végezni, így Ügyfelünk rengeteg időt is nyert.